Jesteś tutaj: Start / O szkole / Historia

HISTORIA SZKOLNICTWA

W 1853 r. powstała szkoła na „organistówce”. Uczył w niej ówczesny proboszcz ks. Andrzej Szewc oraz miejscowy organista. Następnie dzięki pomocy finansowej udzielonej przez cesarza Franciszka Józefa I i opodatkowaniu mieszkańców wioski wybudowano szkołę filialną, którą w 1886 r. przemianowano na 1-klasową etatową szkołę ludową. Jej pierwszym nauczycielem był Jan Orłowski. Już w następnym roku liczba uczniów wzrosła do 90, a ponad 60 osób rozpoczęło naukę dopełniającą dla młodzieży. W związku z tym w 1887 r. został zatrudniony drugi nauczyciel – pani Cecylia Opielowska. Po dobudowaniu drugiej sali lekcyjnej w 1892 r. szkołę przemianowano na dwuklasową. W roku 1906/07 uczniowie w liczbie 391 podzieleni byli na sześć oddziałów i uczyli się na trzy zmiany. Ponadto na naukę dopełniającą uczęszczało 60 osób i dlatego przydzielono trzeciego nauczyciela.
     W czasach zaborów szkoła krzewiła wśród mieszkańców idee patriotyczne. Szczególnie uroczyście obchodzono rocznice historycznych wydarzeń.
    Lata międzywojenne dla Publicznej Szkoły Powszechnej Stopnia III im. Stanisława Konarskiego w Czermnej chlubnie wpisały się w życie środowiska. Poza wychowaniem patriotycznym, likwidacją analfabetyzmu dbano o rozwój kultury życia codziennego. Organizowano w szkole kursy: gospodarstwa domowego, kroju, szycia i trykotarstwa.
   Podczas II wojny światowej wprowadzono do szkoły jako urzędowy – język niemiecki, wycofano podręczniki do języka polskiego, historii i geografii. W związku z tym zorganizowano tajne nauczanie, które pod groźbą kary śmierci prowadzili miejscowi nauczyciele między innymi Stanisław Jurys i Maria Biernat.
   Po wojnie młodzież uczyła się w bardzo trudnych warunkach. Brak było podręczników, zeszytów, przyborów szkolnych, pomocy naukowych, a nawet opału. Nauka odbywała się w 3 budynkach (w szkole – trzy izby lekcyjne, w Domu Ludowym w Czermnej - trzy sale i jedno pomieszczenie w domu prywatnym). Przystąpiono więc do budowy nowego budynku szkolnego, który oddano do użytku 22 lipca 1954 r. W dziele budowy szczególnie zasłużyli się Stanisław Jurys, Kazimierz Kmiecik, Jan Górka i Franciszek Ignarski.
    W 1958 r. na przysiółku Przydole zorganizowano Szkołę Podstawową nr 2, w której początkowo dzieci uczyły się w wynajętych domach prywatnych, a w nowym budynku szkolnym – od 1962 r.
   W latach 1962 – 1969 w budynku Szkoły Podstawowej nr 1 działała Szkoła Przysposobienia Rolniczego, która przygotowywała uczniów do pracy na roli.
    Po raz pierwszy świadectwa ukończenia 8 - klasowej szkoły podstawowej we Wsi wszyscy uczniowie otrzymali w 1966 r., a na Przydolu w 1968 roku.
   W wyniku obniżenia stopnia organizacyjnego szkoły na Przydolu w 1977 r. Szkoła Podstawowa nr 1 została przemianowana na Zbiorczą Szkołę Podstawową z Punktem Filialnym kl. I – IV. Dla dowożonych uczniów zorganizowano świetlicę szkolną.
    W wyniku starań mieszkańców Przydola młodzież rocznika 1993/94 znów ukończyła ósmą klasę w Szkole Podstawowej nr 2.
    Od roku szkolnego 1980/81 wprowadzono pięciodniowy tydzień nauki  - wolne soboty.
    Jesienią 1980 r. w salach lekcyjnych młodzież zawiesiła krzyże. Od  końca tego roku z woli rodziców w obu szkołach rozpoczęła się nauka religii.
   W związku z wprowadzeniem reformy szkolnictwa od września 1999 r., po utworzeniu 3 – letniego gimnazjum, Szkołę Podstawową nr 1 w Czermnej przemianowano na Zespół Szkół Szkołę Podstawową i Gimnazjum, natomiast Szkoła Podstawowa nr 2 pozostała z klasami I – VI.
    W 2008 roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Czermnej została zlikwidowana.
    Dzieci uczęszczały do Zespołu Szkół Szkoły Podstawowej  i Publicznego Gimnazjum w Czermnej, a od 1 września 2017 roku Zespół Szkół został przekształcony w ośmioletnią Publiczną Szkołę Podstawową im. Bł. Karoliny Kózki w Czermnej.