Wyjazd uczniów klas najmłodszych do teatru.

Teatr jest najbardziej atrakcyjną formą estetycznego wychowania dzieci i młodzieży. Przez bogactwo tworzyw, z jakich powstaje, przez bezpośredni kontakt aktora i widza, i wreszcie przez elementy zabawy, które w przypadku tego gatunku winny mu towarzyszyć - teatr odkrywa tajemnicę i urodę słowa, magię teatralnej przestrzeni oraz siłę scenicznej iluzji. Uczy pracy w zespole, otwartości na drugiego człowieka, wychowuje i bawi.

Dnia 10 czerwca 2014 roku dzieci klas I, II i III szkoły podstawowej wyjechały do teatru na przedstawienie, które odbyło się w  Gorlickim Centrum Kultury. Uczniowie obejrzeli bajkę pt. „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.  Ta  klasyczna bajka, to porcja zabawy, ale też wzruszeń. To opowieść o przyjaźni i miłosierdziu i o tym, że warto walczyć z przeciwnościami - czasem okrutnego losu. Baśń porusza najlepsze uczucia, budzi życzliwość zarówno dzieci, jak i dorosłych. Pokazuje, że nie można być obojętnym na los innych. Jasno określa wartości, dzięki którym stajemy się lepszymi ludźmi.

Dzieci w trakcie trwania seansu poznały perypetie mądrego króla Krasnoludków – Błystka, zadziornego Podziomka i uczonego Koszałka-Opałka. Doświadczyły też spotkania z wyniosłą i dumną Królową Tatrą, która nie jest aż tak straszna, jakby mogło się wydawać. Jednak przede wszystkim, młoda publiczność angażuje się w trudny los tytułowej sierotki Marysi, dla której bajka kończy się szczęśliwie.

Przedstawienie daje dzieciom możliwość czynnego udziału w przygodach bohaterów oraz interakcji z aktorami na scenie.

A.      Jarosz