Program profilaktyczny - „ Zasady prawidłowego żywienia ”

W ramach organizowanego przez SP ZOZ Szerzyny  programu profilaktycznego skierowanego do uczniów z terenu  naszej gminy odbyła się w dniu 12.11.2013 roku w naszej szkole prelekcja pt.:  „Zasady prawidłowego żywienia” .

Godzinny wykład zaprezentowały: Elżbieta Kielawa-Rak –lekarz  i  pielęgniarka Jolanta Biernacka, pracownicy SP ZOZ Szerzyny.

W zajęciach udział wzięli wszyscy uczniowie gimnazjum.

Prezentacja  dotyczyła nie tylko zasad prawidłowego żywienia, znalazły się w nim  również elementy profilaktyki chorób metabolicznych,  takich jak:  otyłość, cukrzyca, nadciśnienie itp. Poruszono również problem anoreksji i bulimii, jako chorób mających swe podłoże w psychice, ale związanych bezpośrednio z odżywianiem. Podczas wykładu szczególny nacisk położono na zastępowanie wysoko przetworzonej żywności produktami naturalnymi  oraz na zwiększenie aktywności fizycznej,  jako podstawę  zdrowego stylu życia.

Uczestnicy otrzymali także materiały  informacyjne. Byli bardzo zadowoleni z prelekcji.

ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA DZIECI I MŁODZIEŻY  W WIEKU SZKOLNYM
         (Instytutu Żywności i Żywienia 2009)

1. Jedz codziennie różne produkty z każdej grupy uwzględnionej w piramidzie.

2. Bądź codziennie aktywny fizycznie - ruch korzystnie wpływa na sprawność
     i prawidłową sylwetkę.

3. Źródłem energii w twojej diecie powinny być głównie produkty znajdujące się
    w podstawie piramidy (na dole).

4. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych takich jak  jogurty, kefiry, maślanka, sery.

5. Jedz codziennie 2 porcje produktów z grupy – mięso, ryby, jaja. Uwzględniaj też
     nasiona roślin strączkowych.

6. Każdy posiłek powinien zawierać warzywa lub owoce.

7. Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych.

8. Ograniczaj spożycie cukru, słodyczy, słodkich napojów.

9. Ograniczaj spożycie słonych produktów, odstaw solniczkę.

10. Pij codziennie odpowiednią ilość wody.

Natomiast  dla uczniów szkoły podstawowej w dniu 02.12.2013 roku odbyła się prelekcja pt.: Zdrowy styl życia.

Prezentacja zawierała definicje i zasady zdrowego stylu życia. Prawidłowe odżywianie, ruch na świeżym powietrzu i umiejętne wypoczywanie to niezbędne elementy służące do zachowania i potęgowania zdrowia.